سیمان

نوین اقتصاد پارس - novinepco - اقتصاد نوین پارس-نوین اقتصاد پارس - novinepco - اقتصاد نوین پارس-نوین اقتصاد پارس - novinepco -نوین اقتصاد پارس - novinepco - اقتصاد نوین پارس-نوین اقتصاد پارس - novinepco - اقتصاد نوین پارس-نوین اقتصاد پارس - novinepco -

سیمان
سیمان از انواع مصالح ساختمانی و گردی است نرم که دارای چسبندگی زیاد بوده و به عنوان یک چسب ساختمانی بکار می‌رود . این ماده مهم که سالانه میلیونها تن از آن در کشور تولید و به مصارف گوناگون می‌رسد در مقابل هوا و همچنین در زیر آب خود را گرفته , استحکام بیشتری پیدا نموده و مدت دوام آن نامحدود است .
سیمان بخودی خود مقاومت زیادی در مقابل فشار نداشته , لیکن پس از ترکیب با شن , ماسه و آب و تهیه ملات و بتون , با گذشت زمان مقاومت مورد نظر را ایجاد می‌نماید . به عبارت دیگر سیمانها مواد چسبنده‌ای هستند که قابلیت چسباندن ذرات به یکدیگر و به وجود آوردن جسم یکپارچه از ذرات متشکله را دارند .
از نظر علمی سیمان ترکیبی است از اکسید کلسیم (آهک) با سایر اکسیدها نظیر اکسید آلومینیوم , اکسید سیلیسیم و اکسید آهن که میل ترکیب با آب داشته و در مجاورت هوا و در زیر آب به مرور سخت می‌گردد و دارای مقاومت می‌شود . این سخت شدن مثل بستن گل هنگام از دست دادن آب نیست , بلکه واکنشی شیمیایی است که طی آن شکل جدیدی از ماده پدیدار می‌شود و سیمان سخت شده قابلیت نرم شدن مجدد با آب را ندارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *